IX Białobrzeski Konkurs Ortograficzny

IMG 3168

3 grudnia 2018 odbyła się kolejna edycja Białobrzeskiego Konkursu Ortograficznego DYKTANDO 2018. Uczestniczy walczyli o tytuł Białobrzeskiego Mistrza Polskiej Ortografii w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież i dorośli. W IX edycji konkursu wzięło udział 130 uczestników, uczniów ze szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, mieszkańców gminy i powiatu białobrzeskiego. Uczestnicy zmagali się z tekstem przepełnionym pułapkami ortograficznymi. Tekst dyktanda przygotował prof. dr. hab. Andrzej Markowski – Członek Rady Naukowej Instytutu Języka Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Nad przebiegiem tegorocznego Konkursu czuwała komisja w składzie:
1. prof. dr hab. Andrzej Markowski – Członek Rady Naukowej Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego
2. Katarzyna Gaczyńska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Białobrzegach
3. Grażyna Huzar z Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach
4. Natalia Krawczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach
5. Jolanta Kaczmarek z Niepublicznego Gimnazjum „Siódemka” w Białobrzegach
6. Izabela Kiraga z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Białobrzegach
7. Edyta Pałczyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej
8. Renata Wolińska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Czarnocinie
Punktualnie o godzinie 10.00 uczestników serdecznie przywitał Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach – Andrzej Łukomski. Następnie prof. dr hab. Andrzej Markowski odczytał przygotowany tekst dyktanda. Po sprawdzeniu wszystkich prac Komisja Konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Tytuł Białobrzeskiego Mistrza Ortografii otrzymali:
1. Beata Białkowska - kategoria wiekowa: dorośli
2. Konrad Solarski – LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
II nagrodę otrzymała:
1. Aleksandra Bień – PG im. J. Kochanowskiego w Białobrzegach - kategoria wiekowa: młodzież
III nagrodę otrzymała:
1. Weronika Górska - LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
WYRÓŻNIENIA:
- Krystyna Pośnik - kategoria wiekowa: dorośli
- Beata Stróżyczak-Kos - kategoria wiekowa: dorośli
- Jolanta Głąbikowska - LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
- Katarzyna Korza – PSP im. J. Korczaka w Czarnocinie – kategoria wiekowa: młodzież
- Katarzyna Bomba - LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
- Oliwia Gołasz - LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież
- Natalia Laskowska – PSP im. D. Czachowskiego w Bukównie – kategoria wiekowa: młodzież
- Julia Łukasiewicz - NSP „SIÓDEMKA” w Białobrzegach– kategoria wiekowa: młodzież
- Marta Lewandowska - LO im. AK w Białobrzegach – kategoria wiekowa: młodzież

Nagrody główne i wyróżnienia wręczył Sekretarz Miasta i Gminy Białobrzegi – Sławomir Bielecki.
Serdeczne podziękowania składamy szanownej Komisji Konkursowej za pracę włożoną w sprawdzanie prac konkursowych, p. Annie Gutkiewicz – Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. J. Kochanowskiego za okazaną pomoc w organizacji konkursu i udostępnienie sali gimnastycznej.

Gratulujemy i serdecznie zapraszamy na kolejną edycje!!! Warto zmierzyć się z polską ortografią, dobrze przy tym się bawiąc. Bo to przecież tylko zabawa.


TEKST DYKTANDA 2018
Zbierać każdy może
Różne bywają hobby, ale jednym z najpopularniejszych jest zbieranie znaczków pocztowych, czyli filatelistyka. Znaczki, czy jak w nieodległej przeszłości niekiedy mówiono marki pocztowe, potrafią zafascynować niejedną i niejednego. Te miniobrazki, nierzadko różnokolorowe, przenoszą nie przypadkiem w nieznane krainy lub ukazują ekstrawydarzenia z odległej i nieodległej przeszłości. Zachwycają superbarwnymi rysunkami egzotycznych okazów flory i fauny. Kiedy niekiedy przypominają zapomnianych bohaterów, a czasem już dziś antybohaterów z przeszłości.
Doprawdy jest w czym wybierać! Nie sposób bowiem kolekcjonować wszystkiego. Trzeba by się od razu zdecydować na to, czy zbiór ma być jedno- czy wielotematyczny, a może chronologiczny? Czy zbierać znaczki stemplowane czy niestemplowane? Czy odrzucać z góry kancery, czy też przechowywać je z osobna w klaserze niepokazywanym na co dzień, schowanym gdzie indziej niż pozostałe.
A ileż wrażeń może dostarczyć kompletowanie na przykład znaczków z widokami stolic, dla przykładu - pozaeuropejskich. Bo najpierw trzeba byłoby się zorientować, czy dane miasto na pewno jest stolicą. Dajmy na to, czy takie Nairobi to stolica Kenii? A co jest stolicą Australii – Sydney, Melbourne czy mała Canberra? Czasem są to problemy nie do rozstrzygnięcia.
Może nie trudniej byłoby zbierać znaczki upamiętniające wydarzenia historyczne? Na przykład powstanie listopadowe albo dużo odleglejszy w czasie hołd pruski? Można by też przerzucić się na historię powszechną i zbierać znaczki z obrazkami z rewolucji francuskiej albo tak zwanej rewolucji październikowej.
Najwdzięczniejsze jest jednak z pewnością zbieranie miniarcydzieł filatelistycznych z obrazami ptaków i roślin. Piękne makolągwy, malutkie raniuszki, majestatyczne bażanty i cietrzewie to prawdziwy raj dla oka. A wielokwiatowe różowofioletowe różaneczniki, wielobarwne gladiolusy czy długo kwitnące bratki – to superkomponenty zbiorów tematycznych.
Nuże więc do dzieła – kolekcjonujmy, wymieniajmy się i zapraszajmy na oglądanie naszych kolekcji.

 

 

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze
muw swm mck dzu