Gitarzysta legendarnej grupy Lady Pank Jan Borysewicz poprowadził warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych

DSC 0474W piątek 15 listopada w sali sportowej przy PSP nr 1 im. KEN w Białobrzegach na zaproszenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminy Białobrzegi odbyły się warsztaty muzyczne z Akademią Jana Borysewicza. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem młodych adeptów gry na gitarze oraz produkcji muzycznej.

Warsztaty były skierowane głównie do dzieci i młodzieży, ale mogły w nich uczestniczyć również dorośli adepci gry na gitarze. W warsztatach wzięło udział blisko 100 osób w tym m.in. białobrzeski chór szkolny JEDYNKA oraz zespół wokalno-instrumentalny przy PSP nr 1 im. KEN w Białobrzegach.

 

Warto też zaznaczyć, że ilość chętnych zdecydowanie przekroczyła oczekiwania i możliwości organizatorów co pokazuje, że tego typu spotkania są potrzebne. Widać, że zarówno dzieci (wspierane przez rodziców i nauczycieli) jak i młodzież, a także dorośli chcą grać na instrumentach i robią to z wielkim zaangażowaniem. Dobry to znak zwłaszcza w dobie powszechnej cyfryzacji, gdzie wierność prawdziwej pasji nie jest w powszechnej ocenie najwyżej cenionym dobrem.

Uczestnicy warsztatów zauważyli niewątpliwe korzyści, jakie przynosi możliwość bezpośredniego kontaktu z idolem, niekwestionowanym wirtuozem gitary i legendą sceny muzycznej w Polsce.

Prowadzący wiele uwagi poświęcili nie tylko samej technice gry, ale także tajnikom komponowania, poszukiwaniom własnej drogi artystycznej, udzielili porad dotyczących gry w zespole, organizacji prób i samego koncertu, a także podpowiedzieli jak nagrać własną płytę.

Warsztaty były okazją także do porozmawiania z Janem Borysewiczem o jego karierze i obecnych projektach muzycznych. Mogliśmy dowiedzieć się m.in. o kuluarach tworzenia największych hitów w historii zespołu Lady Pank, ale również usłyszeć niepublikowane nigdzie anegdoty z tras koncertowych zespołu.

Jak przyznali Jan Borysewicz oraz Wojciech Olszak, energia w czasie zajęć płynęła w obie strony. Pasja i zaangażowanie muzyków, jak i muzyków-amatorów bardzo mocno zobowiązały go do dalszego rozwoju, pokazały różne kierunki, w których zajęcia w ramach Akademii powinny się odbywać i niewyczerpane zasoby pomysłów, co dalej można z uczestnikami robić, aby rozwijać ich dzięki muzyce.

Jan Borysewicz należy do grona jednego z najlepszych polskich gitarzystów. Kompozytor, wokalista, autor tekstów, lider, organizator. Wszelkie inicjatywy, w które się angażuje mają jasno sprecyzowany cel i muszą być najwyższej jakości. Nie toleruje niekompetencji, nie akceptuje kompromisów – dzięki czemu tworzy dzieła idealne. Jest laureatem wielu nagród, m.in. „100-lecia ZAIKS”, „Best Composer of Tokyo Music Festival”, “Gitarowy Top”, “Nagroda słuchaczy RMF FM”, „Bursztynowy Słowik” i wielu, wielu innych.

Akademia powołana do życia przez Jana Borysewicza prowadzi działalność oświatowo-kulturalną, której celem jest wspieranie, promocja i pomoc w rozwoju kariery dzieci i młodzieży uzdolnionych muzycznie, a także dorosłych muzyków. Wśród działań tego projektu jest też zwiększanie świadomości i wrażliwości muzycznej oraz wspieranie rozwoju osobistego i zawodowego przy wykorzystaniu edukacji muzycznej biernej oraz czynnej. Cele Akademii realizowane są poprzez organizowanie rozmaitych wydarzeń muzycznych, przez co warsztaty te doskonale wpisują się w jej działalność.

Warsztaty muzyczne zostały dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

DSC 0474

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze
muw swm mck dzu