IMG 3768Jeremi Przybora to niezrównany mistrz słowa rymowanego, a także ojciec piosenki poetyckiej, będącej wzorem dla późniejszych autorów tego gatunku. Na jego utworach niejednokrotnie wzorowała się Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski czy też Jonasz Kofta. Jego teksty cechuje mistrzowska forma, wybitne operowanie rymem, nastrojem, umiejętność łączenia charakterystycznego humoru z liryką, melancholią i zadumą. Piosenki z Kabaretu Starszych Panów, na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki współczesnej, stając się inspiracją dla coraz to nowych pokoleń artystów. Jeremi Przybora wydał prozą m.in. opowiadania, kolejne części swoich wspomnień pod tytułem Memuarów oraz zebrane teksty swoich wierszy zatytułowane „Piosenki prawie wszystkie”. W oparciu o utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, powstał słynny spektakl Zimy żal, w reżyserii Magdy Umer. W 2004 roku, roku Grzegorz Turnau nagrał płytę Cafe Sułtan, zawierającą prawie wszystkie utwory Jeremiego Przybory.

W 2020 roku na placu przed budynkiem, w którym mieszczą się magistrat i starostwo białobrzeskie stanęła Ławeczka Jeremiego Przybory. Współtwórca legendarnego Kabaretu Starszych Panów i ważna postać świata kultury był związany z Białobrzegami przez wiele lat. W pobliskim Pacewie miał działkę, na której spędzał każdy wolny czas. Często przyjeżdżał do Białobrzegów, wiele osób pamięta go do dziś.

FOTO konkurs2 kopia