Święto Niepodległości z białobrzeskim hejnałem🎺

IMG 090411 Listopada w Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości po raz pierwszy na żywo zaprezentowano hejnał, który - od tej pory – w niedziele i święta będzie grany z białobrzeskiego Ratusza. Wydarzenie to uczciło również 480. rocznicę nadania praw miejskich Białobrzegom.

Skomponowany kilkanaście lat temu przez Zbigniewa Woźnego – białobrzeskiego kompozytora, wykładowcę muzyki – hejnał to jeden z symboli Białobrzegów. W przeszłości odtwarzany był z wieży białobrzeskiego kościoła.

W dniu 11 Listopada miało miejsce specjalne wykonanie hejnału. Został on zagrany przez  Ewelinę Dymowską – hejnalistkę z Zamku Królewskiego z Komendy Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawa, chorążego Tomasza Nowakowskiego – pierwszego trębacza Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Tomasza Ogorzałka – pierwszego trębacza Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach.

 

- W roku jubileuszu naszego miasta, przywracamy hejnałowi należne miejsce. Mam nadzieję, że hejnał doda splendoru naszemu miastu i gminie, i stanie się jedną z atrakcji Białobrzegów – mówi burmistrz Adam Bolek.

Hejnał będzie grany „na żywo” z okna sali konferencyjnej Ratusza w każdą niedzielę, święta oraz ważne wydarzenia i rocznice o godz. 12.00. Wykonywać go będzie na trąbce, na zmianę, czterech muzyków Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach: Mieczysław Gutkiewicz, Przemysław Wieteska, Sebastian Pakuła i Tomasz Ogorzałek.

Serdecznie dziękujemy za przygotowanie uroczystości: Sławomirowi Dąbrowskiemu – kapelmistrzowi Orkiestry Dętej OSP Białobrzegi, Zbigniewowi Woźnemu – twórcy białobrzeskiego hejnału, Andrzejowi Łukomskiemu – dyrektorowi Miejsko–Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach oraz wszystkim członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Białobrzegach.

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze
muw swm mck dzu