Metaloplastyka, czyli sztuka z metalu - wystawa Pawła Chruścińskiego

mgokbialobrzegi wystawaSerdecznie zapraszamy Państwa na wystawę przedmiotów wykonanych z metalu autorstwa Pawła Chruścińskiego. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek  28 maja 2021 roku o godzinie 17.00. Metaloplastyka to dziedzina zajmująca się wyrabianiem różnego rodzaju przedmiotów z metalu. Ów przedmioty mogą służyć codziennemu użytkowaniu (np. meble z metalu) albo mogą pełnić funkcje estetyczne (dekoracyjne), choć najczęściej spełniają oba wymagania jednocześnie. W zależności od źródła metaloplastyka jest różnie definiowana, niektórzy znawcy zaliczają do niej kowalstwo artystyczne czy złotnictwo, a także wiele innych form modelowania i przerabiania metalu.

metaloplastyce wykorzystuje się różne rodzaje metalu m.in. cynk, miedź, cyna, ale także glin czy aluminium. Oczywiście, w tej dziedzinie sztuki użytkowo-dekoracyjnej korzysta się często z żelaza i stali. Dzięki elastyczności bardzo popularnym materiałem wśród metaloplastyków jest miękka stal, która charakteryzuje się wysoką elastycznością. Jednak metale to nie wszystko, jako dodatki w metaloplastyce stosuje się kamienie szlachetne czy szkło.

W zależności od zapotrzebowania i umiejętności metaloplastyk wykonuje niewielkie konstrukcje architektoniczne, przedmioty dekorujące (metaloplastyka artystyczna), kraty, ogrodzenia, czy przedmioty zdobiące ogród. W zleceniach metaloplastyka mogą znaleźć się także przedmioty o charakterze sakralnym. Oczywiście, to tylko najpopularniejsze kategorie, z jakimi styka się metaloplastyka – można wyliczyć ich znacznie więcej.

Screenshot 20210512 191018 InstagramPaweł Chruściński to przede wszystkim człowiek z pasją, który dzięki wielkiej wyobraźni i talentowi  tworzy przedmioty którym  często daje drugie życie. Potrafi zrobić wszystko to co dla innych wydaje się  niemożliwe. Wiele przedmiotów, które  robi przekazuje na licytacje dla chorych i potrzebujących dzieci. Sprawia mu to wiele radości  i daje szczęście jeśli choć  trochę  jego pasja pomaga innym,  w trudnych sytuacjach. Jego drugą wielką pasją  są  motocykle i wszystko to co z nimi związane, jazda na motocyklu daje mu wolność i oderwanie się choć  na chwilę  od życia codziennego. Paweł  to człowiek wielu talentów, które jeszcze nieodkryte drzemią aby się niedługo obudzić i wszystkich zadziwić, a metaloplastyka jest tylko jednym z nich.

mgokbialobrzegi wystawa