Metaloplastyka zagościła w Białobrzeskiej Galerii Sztuki

W piątek 28 maja w Białobrzeskiej Galerii IMG 7546Sztuki nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy przedmiotów wykonanych z metalu autorstwa białobrzeżanina Pawła Chruścińskiego. Oficjalnego otwarcia dokonali zastępca burmistrza Mieczysław Danielewicz, zastępca dyrektora MGOK Mateusz Rzeźnicki oraz autor prac Paweł Chruściński.

Czym dokładniej jest metaloplastyka? To dziedzina zajmująca się wyrabianiem różnego rodzaju przedmiotów z metalu. Ów przedmioty mogą służyć codziennemu użytkowaniu (np. meble z metalu) albo mogą pełnić funkcje estetyczne (dekoracyjne), choć najczęściej spełniają oba wymagania jednocześnie. W zależności od źródła metaloplastyka jest różnie definiowana, niektórzy znawcy zaliczają do niej kowalstwo artystyczne czy złotnictwo, a także wiele innych form modelowania i przerabiania metalu.

 

W metaloplastyce wykorzystuje się różne rodzaje metalu m.in. cynk, miedź, cyna, ale także glin czy aluminium. Oczywiście, w tej dziedzinie sztuki użytkowo-dekoracyjnej korzysta się często z żelaza i stali. Dzięki elastyczności bardzo popularnym materiałem wśród metaloplastyków jest miękka stal, która charakteryzuje się wysoką elastycznością. Jednak metale to nie wszystko, jako dodatki w metaloplastyce stosuje się kamienie szlachetne czy szkło.

Wystawa czynna będzie do końca czerwca. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do telefonicznego umawiania się w celu obejrzenia prac (48 613 26 35).

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze
muw swm mck dzu