Trwają prace nad Białobrzeską Kapsułą Czasu. Zostawmy wspólnie informacje dla przyszłych pokoleń!

20211018 091421 kopiaNa początku tego roku powstał wspólny pomysł budowy Białobrzeskiej Kapsuły Czasu tj. miejsca, które znajdować się będzie przy nowym budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach.

Czym jest kapsuła czasu? To pojemnik lub miejsce w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń, zwłaszcza archeologów, antropologów bądź historyków. Najogólniej rzecz biorąc chodzi o to żeby przyszłe pokolenia po otwarciu tego pojemnika dowiedziały się czegoś o nas, o ludziach, którzy żyją teraz współcześnie, a za sto lat będą odległą przeszłością.

 

Wcześniejsze spotkania pozwoliły ustalić, co znajdzie się w kapsule. Dokonano podziału na: administrację (kartografia, roczniki, plany, mapy, projekty), historię (wydania Białobrzeskiej Gazety, publikacje autorskie o Białobrzegach, fotografie, pamiątki związane z miastem), faunę i florę (kajakarstwo, ogólne informacje o rzece Pilicy), kulturę (publikacje nt. pasji mieszkańców, ważniejsze wydarzenia w mieście, informacje na temat OSP, sportu, harcerzy, kół łowieckich czy też wędkarskich), oświata i edukacja (tablice z klasami i opisami uczniów ze szkół, nowo powstałe obiekty).

Teraz czas na kolejny etap prac związanych z budową pomnika czasu. Dlatego też za pośrednictwem naszej lokalnej gazety zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie przygotowanej przez nas ankiety dzięki której będzie można umieścić dane swojej firmy oraz instytucji mieszczącej się w naszym mieście. Ankieta znajduje się również poniżej w załączeniu. Obecnie mamy 2021 rok, a czy firma przetrwa co najmniej 100 lat? Tego nie wiemy. Dlatego prosimy o wypełnienie zamieszczonej na osobnej kartce w gazecie ankiety lub wydruk z załącznika (poniżej), który po uzupełnieniu będzie można składać w redakcji „Białobrzeskiej Gazety” mieszczącej się przy ulicy Kościelnej 31.

Czas na złożenie stosownego formularza jest dosyć długi, bo aż do końca bieżącego roku. Czekamy na Państwa ankiety, zostawcie ślad dla przyszłych pokoleń! Wspólnie możemy stworzyć naszą Białobrzeską Kapsułę Czasu.

 

ANKIETA KAPSUŁA CZASU

 

logo pilica logo starostwo logo straz  152901 logo zapilicze
muw swm mck dzu